ABCDERM
BİODERMA
BABE
LA ROCHE POSAY
VICHY
STRİVECTİN
CUMLAUDE LAB
DDF
MUSTELA
JANE İREDALE
AVENE
DUCRAY
KLORANE
SALLY HANSEN
HAAREX
HELEN SEAWERD
DR.MURAD
ELLARO
 

GÖZ ALTI MORLUKLARI

Gözaltı morlukları ya da siyah halkalar toplumda oldukça yaygın bir problem olarak karşımıza çıkmakta...

Tıbbi olarak kişilere bir zararı olmasa da bizleri olduğumuzdan yaşlı ve yorgun göstererek estetik problem oluştururlar.

 

Gözaltı morluklarının nedenleri:

Allerji: Atopik dermatit ya da allerjik nezle (saman nezlesi) alerjik hastalıkları olanlar. Kaşıntılı deri hastaları kaşımaya bağlı olarak damar içindeki alyuvarların  damar dışına çıkmasına ve bölgede hemosiderin denilen renk maddesinin birikimine sebep olurlar. Yine kronik sinüzit ve allerjik solunum yolu hastalıkları  bölgedeki toplardamarlarda kan göllenmesine sebep olarak göz altı morluklarına daha sık sebep olur.

Genetik yapı: Bazı ailelerde gözaltı morluklarına daha sık rastlanıyor.

Yaşam biçimi ve alışkanlıklar: Sigara, alkol ve kafein tüketimi,uykusuzluk gibi sebepler göz altı morluklarını arttırırlar.

Derinin incelmesi: Yaşlanmaya veya diğer sebeplere bağlı olarak derinin içindeki kolajen ve yağ kaybı sonucu kılcal damarların deri yüzeyine yaklaşarak daha görünür bir hale gelmesi

Güneş hasarıGüneş ışınları  deride ana renk maddesi olan melanin üretimini arttırarak gözaltı morluklarına (koyu göz halkalarına) yol açabilir.

Deri rengi: Koyu tenli kimseler göz altıımorluklarından daha çok yakınırlar zira düzensiz  pigmentasyon geliştirmeye daha açıktırlar